WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Polský chrt (Chart Polski, Polish Greyhound)


PSÍ SVĚT


Polský chrt (Polish Greyhound) je sebevědomý, sebejistý, odvážný a rezervovaně zdrženlivý pes, který je při lovu rychlý, velmi dovedný a neúnavný. Při akci reaguje rychle a brutálně.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Polish Greyhound; pol.: Chart Polski; čes.: Polský chrt
PŮVOD:
Polský chrt (Polish Greyhound) je lovecký pes, určený nejen pro lov zajíců, ale také lišek, srn a vlků.
Máme historicky doložené,že Polský chrt (Polish Greyhound) byl přítomný v Polsku již ve 13. století. Jeho původ spadá pravděpodobně k asijským sighthoundům typu Saluka. Ruský chrt byl před vládou Ivana Hrozného během 15. století neznámý. Je však nemožné, jak tvrdí ruský autor Sabaniejev, že je Polský chrt výsledkem křížení mezi Greyhoundem a Borzojem. Zmínka o Polském chrtovi v literatuře, zvláště v lovecké literatuře, je časté a obrazové protesty jsou nápadně neměnné. Tento jednotný celkový vzhled na náčrtech, kresbách a malbách či obrazech prokazuje, že navzdory různému křížení původní aspekt plemene zůstal až do konce 19. století nezměněný.
POPIS:
Polský chrt (Polish Greyhound) je pes ohromné síly, velikosti a svalů. Je rozhodně silnější a tvarem méně jemný a uhlazený, než ostatní krátkosrstí chrti, nicméně nesmí být těžký, ani letargický. Vzhledem je podobný asijskému chrtovi, který je jeho předkem. Je to pes silného rámce, krátkého, dobře spojeného těla, zřetelně viditelného svalstva a silných čelistí, které ukazují, že byl tento pes využívaný pro lov v obzvláště obtížných podmínkách polského klimatu. Má výrazné oči, s živým a pronikavým výrazem, které jsou jeho nejcharakterističtějším vizuálním znakem. Pokud jde o proporce jeho těla, tak délka těla je k jeho výšce v kohoutku v poměru 10,2 až 10,3:10.
Hlavu má silnou, hubenou a dlouhou. Délky hlavy je k výšce jeho kohoutku v poměru: u psů 37 až 39:100, u fen 36 až 38:100. Délka čenichu je k délce jeho lebky v poměru 1:1, čenich však může být o trochu delší. Šířka hlavy je k délce jeho hlavy v poměru 38:100. Obvod čenichu před očními důlky je k délce jeho hlavy v poměru 80:100. Horní část lebky by měla být plochá, čelní brázda jen mírně vyslovená a požadované hloubky 5 mm. Stop je velmi mírně značený. Nos je velký, černý nebo tmavě zbarvený, na rty zřetelně vyčnívá. Čenich je silný, směrem ke konci se zužuje natolik mírně, že nedává dojem, že je špičatý, spíše tupý. Horní linie čenich a lebky je mírně divergentní. Rty jsou dobře definované, čisté a bez nadbytku, nikdy nejsou svěšené. Čelisti i zuby jsou silné. Oči jsou žádoucí v tmavém zbarvení, v závislosti na zbarvení srsti je duhovka zbarvené od tmavě hnědé k jantarové, jsou výrazné, musí být živé a pronikavé. Uši jsou středně velké, značně se zužují, natažené vpřed snadno dosahují vnitřních koutků očí, jsou posazené v úrovni očí, ušní lalůček má relativně měkkou chrupavku, dělají dojem pevných a masitých. Krk má dlouhý, silný svalnatý, z profilu je oválný, od kohoutku se jeho linie jemně zvedá. Kohoutek má málo, ale vyznačen. Linie těla je v hrudní části rovná, v oblasti beder je mírně klenutá. Bedra má široká a svalnatá. Hruď má velmi prostornou a dobře sníženou, při pohledu zpředu je mírně široká. Žebra jsou zřetelně klenutá, ne však sudovitá. Břicho je dobře podkasané. Ocas má dlouhý, u základu silný, pernatý, v klidu je nesený nízko, špička ocasu je v srpovitém zatočení směrem nahoru nebo zformována do kompletního prstenu. V klidu může ocas někdy viset přímo dolů. Při pohybu bývá ocas nesen výše, základ ocasu by však neměl být nesený nad úrovní beder. Přední končetiny má dlouhé, hubené a svalnaté, postavené ne příliš daleko od sebe. Tlapky má ovální, s dobře klenutými prsty těsně u sebe. Zadeček má dlouhý, svalnatý, hranatý. Při pohledu zezadu by zadní končetiny měly být paralelní, zadní hlezna silná. Chůze i pohyb jsou plynulé a aktivní. Kůži má dobře přiléhající a elastickou.
VÝŠKA:
Pes má ideální výšku v kohoutku 70 až 80 cm.
Fena má ideální výšku v kohoutku 68 až 75 cm.
Větší jedinci jsou povolení za podmínky, že jejich typická morfologie udržovaná je udržovaná. Mírně menší velikost, než je udáno ve standardu, není vylučující chybou, pokud pes jinak nevykazuje žádné jiné chyby.
VÁHA:
Standard FCI hmotnost plemene neuvádí.
SRST:
Polský chrt (Polish Greyhound) má na dotek pružnou srst, je spíše hrubá, ne však drátovitá, ani hedvábná. Na kohoutku může srst být delší, na stranách těla kratší. Srst na břiše je jemnější a více rozptýlená. Zbarvení je povolené jakékoliv. Oční linky a nos má černé nebo tmavé. Pokud je zbarvení srsti světlejší, tzn. modré nebo béžové, v závislosti na tom je nos také modrý nebo béžový.
CHARAKTER:
Polský chrt (Polish Greyhound) je sebevědomý, sebejistý, odvážný a rezervovaně zdrženlivý pes, který je při lovu rychlý, velmi dovedný a neúnavný. Při akci reaguje rychle a brutálně.
PÉČE:
Polský chrt (Polish Greyhound)
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Polský chrt (Polish Greyhound) se průměrně dožívá 12 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes.
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes a společník.
PLEMENO:
FCI X. - Chrti.
Sekce 3 – Krátkosrstí chrti.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
PCH
ČÍSLO STANDARDU:
333/ 01. 10. 1999 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
01. 10. 1999

___________________________________________________________________________________